V prvním kole 1. ligy ragby 2019 náš A tým zvítězil nad RC Slavia Praha.

Druh utkání

Soutěžní – Extraliga

Výsledek

34:24 (14:5) Vývoj skóre: 7:0, 14:0, 14:5 / 14:10, 19:10, 19:17, 26:17, 26:24, 31:24, 34:24

Sestava

1 David Jaroš, 2 Jan Kovář, 3 Marcel Kodad, 4 Václav Monček, 5 Radim Trunečka, 6 Marek Jordánek, 7 David Brtníček, 8 Ondřej Kovář, 9 Kryštof Pittner, 10 Martin Kovář, 11 Adam Soural, 12 Vladimír Mazal, 13 Jakub Schmied, 14 Radek Fialka, 15 David Šenk

Střídali

16 Martin Májovský (40. min. za Kodada), 17 Lubomír Svoboda, 18 Tomislav Kopřiva (53. min. za Jordánka), 19 Jakub Doležel (50. min. za Jaroše), 20 Filip Janský (78. min. za J. Kováře), 21 Jan Školař (40. min. za Pittnera), 22 Karel Školař st., 23 Kryštof Čala

Body

Soural 10 (2P), M. Kovář 9 (3 KPP, 1 TK), Trunečka 5 (P), Pittner 5 (P), J. Školař 5 (P)
Žlutá karta: Jan Školař, Adam Soural

Kapitán

Martin Kovář

Realizační tým

Pavel Pala, Miloš Husár, Jarka Matulová, Laďa Kovář

Zhodnocení utkání

V zahajovacím utkání nové sezóny jsme přivítali zdánlivě přijatelného soupeře. Jenže naše podzimní utkání na Slavii (ve kterém jsme vyhráli až pětkou v poslední minutě) nám říkalo, že to tak jednoduché nebude. Slavia navíc v zimě posílila roj a všechny tři posily nastoupily ve třetí řadě. Zvláště dva hráči z Jižní Afriky budou pro Slavii velkým přínosem.

Zahájili jsme soustředěně a od začátku jsme Slavii zatlačili na její polovinu. A dočkali jsme se i poměrně brzy, už v 8. minutě po dobré práci roje položil pětku Trunečka. Jenže po ní přišla dlouhá pasáž, kdy jsme se naopak museli bránit my. Hosté několikrát atakovali naše brankoviště, ale obrana pracovala velmi dobře. Slavia byla schopná držet míč několik fází a když už jsme mohli získat míč, byli jsme vráceni zpět za nedovolenou hru. To bylo těžkých patnáct minut. Z krize nám pomohl náš kapitán, který se ve 25. minutě po autovém vhazování kličkou uvolnil a nabíhající podpory zužitkovaly jeho nabídku. Položil Kryštof Pittner. Ve 30. minutě se hostům podařil báječný křižný kop do křídelního prostoru na vazače a tato zahraniční akvizice dala svou první pětku v české soutěži.

Do druhého poločasu jsme provedli dvě plánované změny – v první řadě a na mlýnovce. Jenže zrovna zkušený Honza Školař nás svým zákrokem poslal do oslabení. A vzápětí jsme inkasovali z tlačeného maulu. Pak opět přišla řada na nás. Konečně jsme dokázali bez předhozu pustit míč do křídla a Adam Soural byl v 52. min. úspěšně v brankovišti. Místo dalšího našeho tlaku však přišla rána v provedení rozhodčích. Pustili rychlý aut, který měl být zamítnut (míč byl podán) a hosté se dotáhli na dva body. Taková chyba rozhodčích se vidí možná u mládeže, ale na nejvyšší úrovni je nepochopitelná. Nutno dodat, že rozhodčí svou chybu po utkání uznali. Tento moment nás mohl srazit, ale bojovali jsme dál. A v 65. minutě jsme opět využili křídelního prostoru a Adam Soural přidal svou 2. pětku. Že by klidný závěr? Ani náhodou. V 70.min. dostal žlutou Soural a bylo nás zase jen 14. V 77.min. jsme neubránili slavistickou hru do křídla a přestože se Martin Kovář snažil soupeře zastavit, provedl to jen za cenu nedovoleného zákroku a byla z toho trestná pětka. A vedení zase jen o 2 body. Závěr utkání se odehrál v obranné zóně hostů a z našeho tlaku vytěžil pětku Honza Školař v 80.min. Úplně poslední akcí zápasu byl ještě TK, který proměnil Martin Kovář. UF.

Slavia byla velmi dobrým soupeřem. Její hra se za poslední rok výrazně změnila, hraje lépe organizovaně. A hlavně výrazně posílila. Oproti tomu v našem týmu hráli všichni hráči pod své možnosti, především v útočné fázi.